
Lakossági energetikai felújítási program
A támogatás célja
A támogatás célja, hogy a lakóépületek korszerűsítésével csökkenjen a lakosság energiafelhasználása, elsősorban a földgáz felhasználása. A pályázat segítségével akár 20 ezer otthon is korszerűsítésre kerülhet, illetve csökkenhet az ország primer energiafogyasztásra.
A pályázat még nem jelent meg, a feltételek függőben vannak, a Felhívás megjelenésekor változhatnak. Azonban a tervek szerint hamarosan zöld utat kaphat a projekt, így a kisebb felújításokat még a fűtési szezon előtt el lehetne végezni.

A támogatás jellege, mértéke
A pályázatban a költségek 50%-áig, de legfeljebb 3 millió Forintig igényelhető vissza nem térítendő támogatás. Amennyiben a pályázó gépészeti beruházás megvalósítását is tervezi, akkor 4 millió Ft vissza nem térítendő támogatást igényelhet. A pályázatban vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel formájában kerül támogatásra a pályázó. A kedvezményes kamattámogatott hitel keretében a pályázók évi 5%-os kamatlábú hitelt igényelhetnek legfeljebb 5 millió Forintig. A megvalósításkor a támogatás összegének 40%-át a felhasznált építési termékekre, 60%-át pedig a munkadíjra szükséges fordítani.
Tehát: A támogatás várhatóan részben vissza nem térítendő támogatásból, részben kedvezményes hitelből állna.
Ezáltal valamekkora hiteltörlesztési képességet fel kell tudni mutatnia a pályázóknak.


Támogatható tevékenységek
Az energiahatékonyságot szolgáló, megújuló energia felhasználását növelő tevékenységekre fordítható az elnyert összeg, például a következőkre:
• AZ ÉPÜLETEK HŐTECHNIKAI ADOTTSÁGAINAK JAVÍTÁSA
• AZ ÉPÜLETEKHEZ KÖTHETŐ VILLAMOSTECHNIKAI ESZKÖZÖK FOGYASZTÁSÁNAK CSÖKKENTÉSE
• FŰTÉSI, HŰTÉSI, SZELLŐZTETÉSI ÉS HASZNÁLATI MELEGVÍZ RENDSZEREK KORSZERŰSÍTÉSE
• MEGÚJULÓ ENERGIA ALAPÚ HŐTERMELŐ RENDSZEREK BEÉPÍTÉSE
• VÁRHATÓAN NAPKOLLEKTOROK TELEPÍTÉSÉRE FELHASZNÁLHATÓ A TÁMOGATÁS, AZONBAN NAPELEMES RENDSZER LÉTESÍTÉSÉRE NEM
(EZ VÁLTOZHAT)
• FOSSZILIS ENERGIAHORDOZÓT FELHASZNÁLÓ BERENDEZÉS BIZTOSAN NEM TÁMOGATHATÓ
Mivel elvárás a min. 30% energiahatékonyság javulás, ezért a hőszigetelés és a nyílászárócsere szinte kötelező lesz!
Hatékony felújítások
A felújítások garantáltan hatékonyak lesznek, ugyanis a támogatás részeként szakemberek készítenek egy induló energetikai auditot, majd a fejlesztések megvalósítása után egy záró auditot, a cél pedig az, hogy a kettő között legalább 30%-os hitelesen alátámasztható energiahatékonysági javulás következzen be.
